„Rola fundacji we współczesnym świecie” to temat panelu, w jakim wzięła udział Prezeska Fundacji METAPOMOC, Aldona Wojtczak, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jako że panel odbywał się w pawilonie brytyjskim, rozmowa dotyczyła nie tylko działania fundacji w Polsce, ale również różnic w organizacji trzeciego sektora i wolontariatu w porównaniu z Wielką Brytanią i innymi krajami.
Było interesująco, inspirująco i angażująco, szczególnie że nasz panel poprzedziła rozmowa ekspercka z premierem Jerzym Buzkiem nt. transformacji Polski w kierunku zielonej energii.
Najistotniejsze wnioski dotyczące trzeciego sektora, które były efektem rozmowy panelistów, są następujące:
1. Polska, pomimo tego iż podąża „modelem reńskim”, współpracy z organizacjami pozarządowymi (Niemcy, Belgia i Austria), to niestety nie idzie to w parze z wysokimi środkami przeznaczonymi przez Państwo na politykę socjalną dla NGO. W 2020 roku 85% budżetu całościowego zostało przekazane do 10 najzamożniejszych NGO. Średni budżet tych mniejszych NGO to 26 tys zł na rok (dane z raportu – Kondycja organizacji pozarządowych 2021 r. stowarzyszenie Jawor/ Klon).
2. Dramatyczny spadek funkcji rzeczniczej NGO na przestrzeni ostatnich kilku lat. Funkcja ta jest bardzo ważna dla państwa demokratycznego-NGO mobilizują obywateli wokół wartości, ważnych spraw, kontrolują władze publiczne i prowadzą rzecznictwo dążące do zmian społecznych.
3. Współpraca długoterminowa z biznesem jest bardzo ważnym czynnikiem, który może złagodzić problemy, przed którymi stoją aktualnie organizacje pozarządowe.
4. Wolontariat w Polsce to przede wszystkim wolontariat młodych osób -64% uczennic i uczniów poświęciło kiedykolwiek nieodpłatnie czas na działania wolontariackie, a 43% badanych potwierdziło, że w roku 2021 angażowało się w takie działania (raport „Wolontariat młodych w województwie pomorskim 2021”, Alicja Zajaczkowska -Pomorska Pracownia Badań Obywatelskich).
5. Polska wg WGI( World Giving Index-Światowy Index Dobroczynności) znalazła się na 35. miejscu, to skok o 75 miejsc w górę do roku 2018. Zaznaczono również, że po takim zrywie społeczeństwa polskiego, pomocy dla uchodźców z Ukrainy w obliczu napaści Rosji, Polska uplasuje się prawdopodobnie w pierwszej dziesiątce państw na świecie za rok 2022.
6. Funkcja komunikacji – jaką ważną rolę komunikacja odgrywa w rozpoznawalności działalności NGO w społeczeństwie.